BEWOP
Beyond Walk of Peace: from Crossborder Historical Research and Cultural Heritage to European Trail and Stories
Začetek projekta: 22. 4. 2024
Konec projekta: 21. 10. 2026
Celotna vrednost projekta: 1.321.591,48 €
Prispevek ESRR: 1.057.273,18 €
Cilj politike: CP4 – Bolj socialna in vključujoča Evropa z izvajanjem evropskega stebra socialnih pravic
Specifični cilj: SC 6 – Krepitev vloge kulture in trajnostnega turizma v gospodarskem razvoju, socialni vključenosti in socialnih inovacijah
Tipologija: Standardni projekt
KRATEK OPIS PROJEKTA
Projekt BeWoP naslavlja skupni izziv razvoja celostne trajnostne kulturno-turistične ponudbe na programskem območju, tudi glede na povečanje turizma, ki ga podpira program GO! 2025, na podeželju in primestnih območjih. Projekt BeWoP gradi na rezultatih projekta WALKofPEACE, nagrajenega kot najboljši projekt Interreg v letu 2020. Projekt BeWoP si zastavlja še bolj ambiciozen cilj krepitve turističnega produkta turistični proizvod, povezan s prvo svetovno vojno, z ukrepi na strateški ravni, ki vplivajo na razvoj obmejnega območja.
Kraji prve svetovne vojne v neposredni bližini meje so že bili valorizirani z različnimi raziskovalnimi, investicijskimi in turistično promocijskimi aktivnostmi. Kljub oblikovanju čezmejne kulturne poti in obnovi številnih spomenikov pa čezmejna razsežnost ter splošna turistična valorizacija območja, ki je teritorialni »unicum«, še nista bili doseženi.
Predlagani projekt je v skladu z inovacijskimi cilji, ki jih opredeljujejo Okoljski program ZN, Svetovna turistična organizacija, Evropska turistična agenda 2030, kot tudi z Unescovimi kriteriji ter z indikatorji, ki jih je EK vzpostavila v European Tourism Indicators System. Tri lokacije (Kolovrat, CerjeSan Michele, Sabotin) bodo delovale kot pilotne akcije za kasnejšo turistično valorizacijo celotnega čezmejnega območja. Na del teh območij so že vplivali nekateri posegi obnove in turistične valorizacije z veliko simbolično vrednostjo, vključno z zgoraj omenjenim WALKofPEACE in poznejšim kapitalizacijskim projektom Walk of Peace+, ki je trenutno v izvajanju, ter drugimi transnacionalnimi projekti na isto temo, ki so že izvedeni ali so v postopku ocenjevanja (Podonavje, Srednja Evropa).
Cilji
- Splošni cilj projekta je povečati turistične tokove, zahvaljujoč oblikovanju integrirane turistične destinacije/poti na čezmejnih območjih prve svetovne vojne, s poudarkom na trajnostnem in ozaveščenem kulturnem turizmu, katerega rezultat je boljša dostopnost in urejenost treh pilotnih čezmejnih območjih in širjenje znanja o zgodovini in okolju ob hkratnem spodbujanju homogenega in skladnega čezmejnega gospodarskega razvoja.
- BeWoP si prizadeva za celostno turistično promocijo čezmejnega območja, poseben poudarke namenja trajnosti in ozaveščenosti uporabnikov ter prispeva k spremembi turistične privlačnosti obmejnega območja tudi glede na cilje GO! 2025.
- Dosedanje izkušnje čezmejnega sodelovanja, lahko štejemo za dobro prakso in jih bo projekt BeWoP še naprej razvijal in krepil z raznolikimi intervencijami in aktivnostmi, ki združujejo zgodovinske raziskave, velike dogodke (povezane z EPK Nova Gorica-Gorizia 2025 in na festivalu èStoria)
- širjenje znanja o dogodkih med prvo svetovno vojno v javnosti in promocija celostnih in trajnostnih turističnih poti na identificiranih lokacijah, ki bodo nato delovale kot gonilna sila za podoben pristop po celotnem čezmejnem območju.
Učinki
Inovativna razsežnost BeWoP je tako v sprejemanju tehnoloških rešitev, ki dajejo prednost trajnostnemu in ozaveščenemu turizmu, kot v sinergiji, ki se bo spodbujala z dogodki in drugimi kulturnimi in turističnimi promocijskimi dejavnostmi območja, kot je festival èStoria (ki bo prevzel čezmejno razsežnost), kot tudi z GO! 2025.
PROJEKTNI PARTNERJI:
Vodilni partner: Ustanova “Fundacija Poti miru v Posočju”
PP2: GECT GO/EZTS GO
PP3: ZRC SAZU – Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti
PP4: PromoTurismoFVG
PP5: Občina Miren-Kostanjevica
PP6: Associazione Culturale èStoria
PRIDRUŽENI PARTNERJI:
PPP1: Slovenska turistična organizacija
PPP2: UPRAVA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA VOJAŠKO DEDIŠČINO
PPP3: Muzej narodne osvoboditve Maribor
PPP4: In Flanders Fields Museum
PPP5: Museo Storico Italiano della Guerra
PPP6: Critical Heritage Studies Hub, Uniwersytet Jagiellonski w Krakowie
PPP7: M9 Museo del ‘900
PPP8: Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
PPP9: ASSOCIAZIONE AMICI DELLE ALPI CARNICHE
PPP10: Ministrstvo za kulturo
PPP11: Associazione E.Wi.M.A. APS – European Wildlife Management Association APS
PPP12: Associazione Friuli Storia
Projekt BEWOP sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija – Slovenija